Green Card Almanın Avantajları
6 Nisan 2019
Green Card İçin Başvuru Şartları Nelerdir?
6 Nisan 2019

Green Card’a Nasıl Başvuru Yapılır?

Download PDF

Herkes eşit haklarla Green Card çekilişi başvurusunda bulunabilmektedir. Çekiliş tamamen dijital ortamda yapılmakta ve talihliler bilgisayar tarafından belirlenmektedir. Çekilişe katılmak için başvuranların taşıması gereken iki özellik vardır: Lise mezunu olmak ve en az iki yıllık iş deneyimine sahip olmak.

Green Card sahibi olan kişiler Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilir, çalışabilir, bir iş kurabilir ve eğitim görebilirler. Çalışmak isteyen kişiler devlet veya özel sektör ayrımı olmaksızın istihdam edilebilmektedirler. Green Card sahibi olan öğrenciler devlet üniversitelerindeki indirimli ücretlerden yararlanabilmekte ve Amerikan hükümetinden kredi veya burs alabilmektedirler.

Green Card çekilişi başvurusuna katılabilmeniz için başvuru yapmasına izin verilen ülkelerden birinin vatandaşı olmanız gerekmektedir. Türkiye bu ülkelerden biridir. Her başvuru döneminde yalnızca bir kez başvuru yapabilirsiniz. Birden fazla başvuru yapan kişiler çekilişe katılamayacak ve diskalifiye olacaktır.

Başvuru koşullarını karşıladıkları sürece evli çiftlerin her ikisi de ayrı ayrı başvuru yapabilmektedir. Eşlerden birinin çekilişi kazanması durumunda diğer eş ve çocuklar da Green Card sahibi olabilmektedir. Bunun için birlikte yaşamıyor olsanız bile başvurunuza yasal olarak evli olduğunuz kişinin bilgilerini de eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca sizinle birlikte yaşamıyor olsalar bile 21 yaşından küçük ve evli olmayan tüm çocuklarınızla ilgili istenen bilgileri de mutlaka başvuru formunda belirtmeniz istenmektedir.

Greeen Card başvurularında en sık karşılaşılan ve çekilişe katılmanıza engel olan hata Green Card başvuru formunun eksik veya hatalı olarak doldurulmasıdır. Başvuru formunda yapacağınız en ufak bir hata veya doldurulması gerektiği halde boş bıraktığınız bazı yerlerin bulunması, başvurunuzun iptal edilmesine ve çekiliş hakkınızı kaybetmenize yol açacaktır.

error: Content is protected.