Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır?
6 Nisan 2019
Nafaka Artımı Davası
Nafakanın Artırımı Davasına İlişkin Yargıtay Kararı
16 Nisan 2019

Green Card this way, Blue, Red and White highway sign with words Green Card with sky background

Download PDF

ABD Göçmenlik Bürosu tarafından çekilişi kazanan hiç kimseye posta yoluyla bilgi verilmemektedir. Başvuru formunuzu tamamen doldurduktan sonra sistem tarafından verilen teyit numarası (confirmation number) ile çekiliş sonuçları açıklandığında resmi siteden Green Card başvurusu için hak kazanıp kazanmadığınıza dair sonuçları öğrenebilirsiniz.

Türkiye’den her yıl yaklaşık 6000 kişi Green Card çekilişini kazanmakta ve başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra Amerika Konsolosluğu tarafından yapılan mülakat sonucu Green Card sahibi olmaktadır. Green Card çekilişi için başvuru yapılabilen bir aylık süre içinde Türkiye’den yaklaşık 100.000 başvuru yapılmaktadır. Ancak bu başvuruların yalnızca 20.000 kadarı işleme alınmaktadır. Bu durum başvuru formunun doldurulması esnasında yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle tamamı İngilizce olan başvuru formlarını çok dikkatli olarak doldurunuz ve gerekirse profesyonel yardım alınız.

Green Card çekilişini kazanarak başvuru yapmaya hak kazanan ve başvuru sürecini de olumlu olarak tamamlayıp Green Card sahibi olan kişiler, Green Card sahibi olduktan sonraki 6 ay içinde Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmak zorundadır. Green Card hakkının kaybedilmemesi için daha sonraki yıllarda da en az yılda bir kez ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ne kadar süre kaldığınızın bir önemi yoktur ancak bu şartlar sağlanmadığında kişi Green Card hakkından vazgeçmiş sayılmakta ve 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkı da kaybedilmektedir.

error: Content is protected.